W dniach od 5 do 8 czerwca 2018 r. uczniowie klas 2c i 2d wzięli udział w III Obozie Naukowym Biologiczno-Chemicznym, który obejmował zajęcia terenowe, wykładowe i laboratoryjne odbywające się w Krasiejowie, Katowicach, Mikołowie oraz w bazie noclegowej obozu w miejscowości Smoleń.

Pierwszego dnia zajęć zwiedzaliśmy Jurapark i Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Liczne i nowoczesne atrakcje pomogły nam w lepszym poznaniu historii człowieka. Wróciliśmy do czasów dinozaurów i na własne oczy zobaczyliśmy ja żyły te prehistoryczne bestie, naszej wyobraźni pomagały świetne wizualizacje w systemie 5D .

Podczas pobytu w Smoleniu, czyli w drugim i trzecim dniu, również czekały na nas liczne atrakcje i zajęcia. Wybraliśmy się na spacer ścieżką edukacyjną "Doliny Wodącej", który pozwolił nam odkryć piękno krasowego krajobrazu oraz poznać florę i faunę tamtejszej okolicy. Zapoznaliśmy się też z problemem roślin inwazyjnych. Udaliśmy się do rezerwatu „Smoleń’’, gdzie mieliśy okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem ruiny średniowiecznego zamku położonego na Szlaku Orlich Gniazd. Mieliśmy też okazję zobaczyć Pustynię Błędowską - i był to z pewnością niezapomniany widok. Oprócz zajęć terenowych uczestniczyliśmy w prezentacjach multimedialnych i zajęciach na terenie ośrodka, które rozwinęły naszą wiedzę i pozwoliły na pracę w grupach. Piękna, słoneczna pogoda umożliwiła nie tylko prowadzenie zajęć w terenie, ale również aktywny wypoczynek w przerwach między zajęciami oraz wieczorne ogniska. Towarzyszył nam śpiew, dźwięk gitar i świetny humor.

Ostatni dzień obozu upłynął na zajęciach w Pałacu Młodzieży w Katowicach, gdzie uczniowie uczestniczyli w 3 blokach zajęć warsztatowych z chemii i biologii poświęconych zagadnienieniom narządów zmysłów, badaniu mikroskopowemu tkanek zwierzęcych oraz charakterystyce metali bloku d. Wzięliśmy także udział w interesujących zajęciach terenowych i laboratoryjnych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Zielone płuco Śląska zaskoczyło nas swoim pięknem.

Wszyscy wrócili do domu pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Warto było to przeżyć!

W imieniu uczestników i organizatorów III Obozu Naukowego pragniemy podziękować za wsparcie finansowe Stowarzyszeniu Przyjaciół i Absolwentów I LO im M. Kopernika w Żywcu.

Organizatorki III Obozu Naukowego Biologiczno-Chemicznego: Beata Kudzia, Ewa Póda-Michalska, Małgorzata Stojanowska.

Fotoreportaż - zobacz.

  

W dniach od 6 do 9 czerwca 2017 r. uczniowie klas 1d, 2c i 2d wzięli udział w II Obozie Naukowym Biologiczno-Chemicznym, który obejmował zajęcia terenowe i laboratoryjne odbywające się w Krasiejowie, Katowicach, Mikołowie oraz w bazie noclegowej obozu w miejscowości Smoleń.

W pierwszym dniu zajęć zwiedzaliśmy Jurapark  i Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie.  Szczególną uwagę zwrócił pawilon paleontologiczny, największy w Europie, w którym podziwialiśmy skamieniałości triasowych płazów i gadów. Przebyliśmy szmat drogi w dziejach wstecz za pomocą promu kosmicznego, w czym naszej wyobraźni pomagały świetne wizualizacje w systemie 5D .
W drugim dniu tuż po śniadaniu odbyły się warsztaty ekologiczne „Smog’’, dzięki którym uczniowie zgłębili to jakże aktualne zagadnienie. Następnie młodzież udała się do rezerwatu  „Smoleń’’, gdzie miała okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem ruiny średniowiecznego zamku położonego na Szlaku Orlich Gniazd.
Oprócz zajęć terenowych uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach stacjonarnych z biologii i chemii, przeprowadzonych w formie prezentacji multimedialnych i pracy w grupach. Piękna, słoneczna pogoda umożliwiła nie tylko prowadzenie zajęć w terenie, ale również aktywny wypoczynek w przerwie między zajęciami oraz ognisko integracyjne.
Program trzeciego dnia obejmował ścieżkę edukacyjną „Dolina Wodącej’’,  znajdującą się na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd – atrakcyjnego rejonu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W trakcie marszu uczniowie poznali morfologię terenu, obserwowali chronione gatunki flory i fauny oraz zapoznali się z problemem roślin inwazyjnych. Zobaczyli również stanowisko archeologiczne „Biśnik’’ oraz pomnik przyrody „Skały Zegarowe’’.
Ostatni dzień obozu upłynął na zajęciach w Pałacu Młodzieży w Katowicach, gdzie uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych  z chemii, poświęconych zagadnieniu Charakterystyka metali bloku energetycznego d. Wzięli także udział w interesujących zajęciach terenowych i laboratoryjnych w Śląskim Ogrodzie Botaniczny w Mikołowie.
Wszyscy wrócili do domu pełni wrażeń i nowych doświadczeń . Warto było to przeżyć!  

Organizatorki obozu naukowego: nauczycielka chemii – Lidia Walaszek oraz nauczycielki biologii – Ewa Poda-Michalska i Lucyna Stolorz.

W dniach od 9 do12 maja 2016 r. uczniowie klas 1c, 1d, 2c i 2d wzięli udział w obozie naukowym biologiczno-chemicznym, który obejmował zajęcia laboratoryjne i terenowe odbywające się w Katowicach, Mikołowie, Krasiejowie oraz w bazie noclegowej obozu w miejscowości Smoleń.
W pierwszym dniu zajęć uczniowie uczestniczyli w warsztatach chemicznych w Pałacu Młodzieży w Katowicach poświęconych zagadnieniu Charakterystyka metali bloku energetycznego d. Wzięli także udział w interesujących zajęciach terenowych oraz laboratoryjnych o tematyce Mikrobiologiczna i organoleptyczna analiza próbki wody w Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

Program drugiego dnia obozu obejmował ścieżkę edukacyjną "Dolina Wodącej", znajdującą się na obszarze Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd-atrakcyjnego rejonu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W trakcie marszu uczniowie mogli poznać morfologię terenu, obserwować chronione gatunki flory, zobaczyć stanowiska archeologiczne „Biśnik”, „Grodzisko Pańskie” oraz podziwiać pomnik przyrody „Skały Zegarowe”.
W trzecim dniu tuż po śniadaniu odbyły się warsztaty ekologiczne dotyczące zdrowego żywienia, które zostały podsumowane w formie gry dydaktycznej. Następnie młodzież udała się do rezerwatu "Smoleń", gdzie miała okazję zwiedzić ruiny średniowiecznego zamku oraz muzeum przyrodnicze. Oprócz zajęć terenowych uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach stacjonarnych z biologii i chemii, przeprowadzonych w formie prezentacji multimedialnych, pracy w grupach, gier dydaktycznych oraz warsztatów filmowych. Piękna, słoneczna pogoda umożliwiła nie tylko przeprowadzenie zajęć w terenie, ale również aktywny wypoczynek młodzieży w przerwie między zajęciami, zakończony spotkaniem integracyjnym przy ognisku.
Ostatni dzień obozu obejmował zwiedzanie Juraparku i Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie, o którym to obiekcie organizatorzy napisali: Wplączemy Was w zawiłe losy Świata. Staniecie się świadkami fascynujących przemian i dołączycie do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów! A Wasza przygoda zacznie się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal. Szczególną uwagę uczniów zwróciła tam nowoczesna forma przedstawienia procesu ewolucji, poprzez "przeniesienie" zwiedzających w przeszłość za pomocą promu kosmicznego z wykorzystaniem wizualizacji w systemie 5D.
Uczestnicy obozu wrócili do domu pełni wrażeń i nowych doświadczeń.

Mamy nadzieję, że kolejny obóz w roku szkolnym 2016/2017 będzie równie udany, a ten,  który właśnie za nami, stanie się inspiracją do następnych tego typu działań.

Organizatorki  obozu naukowego:  nauczycielki biologii - Beata Kudzia i Ewa Póda - Michalska oraz nauczycielki chemii - Małgorzata Piątek i Lidia Walaszek.

Zobacz fotoreportaż.